Grčevi u nogama su izrazito neprijatna pojava koja ne bira da li će nas uznemiriti noću ili danju. Ako vas je nekad uhvatio grč u nozi tokom sna, u toku dnevnog odmora, plivanja ili neke druge fizičke aktivnosti, znate koliko je to nelagodan osećaj. Uzroci pojave grčeva u nogama su brojni, zato ostanite sa nama do kraja teksta i probaćemo da vam predstavimo svaki od njih, kao i najefikasnije načine kako da sprečite ove neprijatne kontrakcije mišića nogu.
Zašto imamo grčeve u nogama?
Grčevi u nogama su zapravo nekontrolisan spazam mišića, kontrakcije koje izazivaju oštar, probadajući bol u delovima nogu, s tim da se mogu pojaviti u bilo kom delu tela. Postoji niz naučnih istraživanja koje pronalaze uzroke ove pojave a najčešći su:
-
Nedovoljan unos tečnosti: Dehidratacija organizma može izazvati manjak tečnosti, pa samim tim i kiseonika u mišićima, što izaziva kontrakcije
-
Manjak elektrolita i esencijalnih minerala: Ukoliko našem telu fali kalijum, natrijum, magnezijum ili kalcijum, mišići će se demonstrativno grčiti i izazivati sve češće kontrakcije i sve jače bolove
-
Intenzivna fizička aktivnost: Pri intenzivnom vežbanju, istezanju ili izlaganju prevelikim naporima, telo se bori trzajima i upozorava nas da nam treba odmor
-
Problem sa cirkulacijom: Kada je protok krvi kroz mišićna vlakna otežan, mišići reaguju grčenjem
-
Lekovi ili određena stanja organizma: Pojedini lekovi mogu izazvati grečeve u nogama i poremećaj cirkulacije, najčešće su to diuretici i statini, a grčevi mogu ukazivati da je posredi i neki ozbiljniji problem koje ugrožava zdravlje, poput neuropatije
Grčevi u nogama su opasan simptom- da ili ne?
Ne mora nužno da znači da su grčevi u nogama znak nekog ozbiljnog oboljenja, ali neretko se dešava da kontrakcije mišića ukazuju na začetak ili prisustvo neke bolesti. Ponekad je u pitanju samo nedostatak vitamina, minerala i ključnih nutrijenata koji održavaju zdravlje mišićnog tkiva, a ponekad mogu ukazivati na:
-
Parkinsonovu bolest
-
Dijabetes tipa 2
-
Vaskularne bolesti
-
Probleme sa štitnom žlezdom
Radi preventive i kontrole, važno je da se konsultujemo sa lekarom koji će nas uputiti na dalje analize radi provere uzroka grčeva u nogama.
Šta je dobro protiv grčeva u nogama?
Protiv grčeva u nogama borimo se najpre zdravim načinom života kao i visokokvalitetnom suplementacijom. Ako vas muče ove kontrakcije, remete vam san ili dnevne aktivnosti, probajte sledeće:
-
Pijte više tečnosti- obavezno pojačajte unos vode kako biste održali organizam hidriranim
-
Jedite umereno- birajte namirnice koje imaju puno elektrolita poput avokada, banane, orašastih plodova, spanaća i paradajza, jer će ove namirnice uticati na unos kalijuma i drugih važnih minerala koji smanjuju grčeve
-
Praktikujte vežbe istezanja- svaki dan uradite barem po par vežbi za istezanje mišića jer to oslobađa napetost i sprečava pojavu kontrakcija. To mogu biti umerene vežbe, izbegavajte preteranu fizičku aktivnost koja izaziva tremor mišića i od kojih se javljaju dobro znani grčevi u nogama posle treninga
-
Ugodite sebi kupkama i masažama- tople kupke i masaže biljnim uljima umnogome će pomoći mišićima da se opuste, a vi ćete se osećati relaksirano i umireno, baš kao i vaši mišići
-
Obavezno uvrstite suplementaciju- svako spoljašnje dejstvo može da vam donese olakšanje, ali to je kratkotrajan efekat. Istina je da jedino ako uz zdrave navike života date organizmu i vitamine i minerale koji su mu neophodni, on će se regenerisati i doći će do smanjenja grčeva.
U nastavku pročitajte koje jedinjenje je najdelotrovrnije u slučaju grčeva, i šta je ekfikasno kad su u pitanju grčevi u nogama kod trudnica, kod dijabetičara, starije i mlađe populacije koja pati od ovih neprijatnih trzaja.
Magnezijum je prvo što će vam svaki lekar preporučiti za grčeve, a evo i zašto:
U pitanju je mineralkoji ima ključnu ulogu u funkcionisanju mišića. Ukratko rečeno, zbog magnezijuma su mišići opušteni, a kad nam nedostaje u organizmu, drugi minerali poput kalcijuma ne mogu da protiču kroz mišićne ćelije. Dakle, nedostatak magnezijuma sam po sebi može biti jedan od glavnih uzroka zašto imamo grčeve u nogama.
Ali, da li su svi magnezijumi isti?
Nisu. Neki oblici se iskoriste u organizmu samo 4-6% a prevelike doze mogu dovesti do dijareje i jako neprijatnih grčeva u stomaku. Zato je važno da birate isključivo organska jedinjenja ili helatne oblike magnezijuma
Magnezijum bisglicinat – organsko jedinjenje
Strong Nature® brend nudi najbolji oblik magnezijuma – Magnezijum bisglicinat, helatni oblik, organsko jedinjenje magnezijuma i aminokiseline glicin, pa je njegova iskoristljivost u telu maksimalna i zbog toga mu se daje prednost u odnosu na druge oblike magnezijuma (oksid, citrat...). Magnezijum je zaista esencijalni mineral, neophodan za funkcionalnost naših mišića ali i za mnoge druge vitalne funkcije organizma. Strong Nature®Magnezijum bisglicinat je čista forma visokokvalitetnog magnezijum bisglicinata, bez dodatih šećera i neutralizatora ukusa, pa je pogodan čak i za decu, trudnice i dijabetičare.
Zašto je dobro piti magnezijum bisglicinat za grčeve u nogama?
Magnezijum bisglicinat je dobro piti jer je iskoristljivost ovog minerala u datoj kombinaciji umnogome poboljšana, a to je zato što ga organizam prepoznaje kao prirodno pristutan i usvaja ga u najvećoj meri.
Organska amino kiselina koja je dodata magnezijumu već se nalazi u našem telu, zato, zajedno imaju poboljšano dejstvo koje organizam beleži kao svojstveni proces izazvan i proizveden od strane naših ćelija, a ne kao uticaj spolja.
Magnezijum bisglicinat kao najsuperiornija forma ovog minerala od koga nam zdravlje mišića zavisi, pomoći će vam ne samo da se rešite grčeva u nogama, već i da smanjite umor, napetost i nervozu, anksioznost i depresiju, kao i da prevenirate ozbiljne kardiovaskularne bolesti i bolesti kostiju i zuba. Za najbolju efikasnost ovog esencijalnog minerala, koristite ga u kombinaciji sa Vitaminom D3 u ekstradevicanskom maslinovom ulju.
Promocija od 01.07. do 31.07.2024.