Žensko telo prolazi kroz razne faze i ogromne promene, od prve menstruacije, trudnoće, porođaja, pa sve do poslednjeg menstrualnog ciklusa kada zvanično ulazi u menopauzu.
Često čitamo i govorimo o periodu menopauze kod žena. Međutim, skroz u drugi plan stavljamo priču o perimenopauzi, o kojoj je veoma bitno da se informišemo kako bismo bolje razumeli svoje telo, promene koje se dešavaju u njemu i reagovali blagovremeno na pravi način uz praćenje signala koje nam ono šalje.
U nastavku saznajte detaljnije šta je perimenopauza, koji su simptomi perimenopauze kao i na koje sve načine proizvodi za lepotu i zdravlje mogu da ih ublaže i pruže prirodnu podršku organizmu.
Šta je perimenopauza?
Perimenopauza prestavlja prelazni period koji prethodi menopauzi, odnosno period pre nego što dođe do konačnog prestanka menstrualnog ciklusa.
Sama perimenopauza može da traje različito od osobe do osobe. Ona obično počinje u kasnim 30-im ili 40-im godinama i traje sve do ulaska u menopauzu, koja obuhvata period kada menstruacija izostane najmanje godinu dana.
Tokom trajanja perimenopauze dolazi do različitih promena u organizmu žene, od fizičkih, do psihičkih, kao i do raznih promena u nivou hormona, što sve zajedno rezultira manifestacijom različitih simptoma.
Šta je kasna, a šta rana perimenopauza?
Kada govorimo o perimenopauzi, možemo je podeliti na dva tipa, koja imaju dosta sličnosti, ali se ipak razlikuju, te tako postoji:
-
Rana perimenopauza – koja počinje pre 40. godine života i može da bude posledica genetskih faktora, autoimunih bolesti ili medicinskih tretmana poput hemioterapije. Ova vrsta perimenopauze može da izazove simptome koji se naglo pojavljuju, kao i raniji gubitak plodnosti.
-
Kasna perimenopauza - javlja se kod žena nakon 50. godine i može da bude povezana sa produženim periodima ovulacije. Ova faza može da donese blaže simptome, ali i duži period hormonske neravnoteže.
Koliko traje perimenopauza?
Bitno je naglasiti da trajanje perimenopauze varira od žene do žene, ali u proseku traje između 4 i 10 godina. U pojedinim situacijama može da traje kraće ili duže, a na to imaju uticaj faktori kao što su genetika, načina života i opšteg zdravstvenog stanja žene.
Perimenopauza simptomi

Perimenopauza može da napravi pravi mali haos u organizmu žene i da se ispolji na razne načine. Simptomi mogu da variraju od žene do žene, a neki od najčešćih su:
Neredovne menstruacije
-
Valunzi (napadi iznenadne vrućine)
-
Prekomerno noćno znojenje
-
Nagle promene raspoloženja koje mogu da dovedu do anskioznosti ili čak depresije
-
Konstantan umor i nesanica
-
Suvoća vagine
-
Smanjena seksualna želja
-
Problemi sa koncentracijom i pamćenjem
-
Gojaznost i promene u kilaži
-
Glavobolje, vrtoglavice i bolovi u mišićima
Osim poznatih simptoma poput neredovnih menstruacija, perimenopauza može da izazove i:
-
Bolove u kostima i zglobovima – zbog smanjenja nivoa estrogena koji utiče na gustinu kostiju
-
Nadutost i probavne smetnje – hormonske promene mogu značajno da uspore varenje
-
Glavobolje i migrene – koje su posledica oscilacijama u nivou estrogena
-
Vrtoglavicu i osećaj nesvestice – zbog promena u krvnom pritisku
-
Anksioznost i razdražljivost – usled hormonskih oscilacija i promena u neurotransmiterima. što zahteva dodatno razumevanje i određenu terapiju.
Perimenopauza - hormoni i gojenje
Glavni hormoni koji su u velikoj meri aktivni i uključeni u perimenopauzu su estrogen i progesteron.
Disbalans ova dva bitna hormona, u telu žene može da dovede do viška kilograma i nakupljanja masnih naslaga, pretežno u predelu stomaka. Uz to, smanjen nivo estrogena može da uspori metabolizam, poveća insulinsku rezistenciju i da značajno utiče na zadržavanje vode u organizmu.
Iako neke stvari u telu ne možemo da sprečimo, one ipak mogu da se uspore ili ublaže. Tako, redovna fizička aktivnost i izbalansirana ishrana mogu da pomognu u kontroli telesne mase tokom perioda perimenopauze.
Bolovi u jajnicima u perimenopauzi
Bolovi u jajnicima tokom perimenopauze mogu da budu posledica promena hormonske prirode, ali i poremećaja sa ovulacijom, ili pojave cisti na jajnicima
Disbalans estrogena može da izazove pojačane ili neredovne ovulacije, što može da bude uzrok bolova. Takođe, neki od uzroka bola mogu da budu endometrioza ili upalne bolesti karlice.
Grudi u perimenopauzi
Bolne dojke u perimenopauzi posledica su hormonske neravnoteže, te se ova pojava odražava i na grudi, koje postaju osetljive na dodir uz slabi ili jači bol u dojkama.
Estrogen i progesteron deluju na mlečne kanale i tkivo dojki, što može da se manifestuje osećajem oticanja, napetosti i bola.
Ovaj simptom ponekad zna da prevari, jer je često izražen i pre pojave menstrualnog ciklusa, ali može da traje i duže.
Ciklus i bolne menstruacije u perimenopauzi
Ciklusi u perimenopauzi postaju prava misterija. Nikad niste sigurni kada će se javiti ili izostati. Dolazak menstruacije postaje nepredvidiv, sa dužim ili kraćim intervalima između javljanja.
Kod mnogih žena, ulazak u perimenopauzu dovodi do bolnih menstruacija i do promena u debljini endometrijuma, koji su posledica hormonskog disbalansa.
Perimenopauza i krvarenje
Promene koje se dešavaju u telu tokom perimenopauze i neadekvatan nivo polnih hormona, mogu da budu praćene obilnijim ili oskudnijim krvarenjem, što dodatno utiče kvalitet života i opšte zdravstveno stanje.
Oskudna menstruacija u perimenopauzi
Menstruacija može da postane veoma oskudna zbog estrogena koji je niži od normalnog. Ovo dovodi do kraćih ciklusa ili produženih perioda bez menstruacije. U nekim slučajevima, oskudno krvarenje može da se javi uz propratne simptome kao što su grčevi i nadutost.
Tačkasto krvarenje u perimenopauzi
Nepravilno, blago krvarenje može biti posledica hormonalnih promenama ili prisustva polipa. Tačkasto krvarenje je obično bezbolno, ali može da ukazuje na veće promene u materici koje zahtevaju detaljniji pregled i lekarsku procenu.
Braon iscedak u perimenopauzi
Braon iscedak često ukazuje na staru, zaostalu krv u materici, ali i na hormonske promene. Braon iscedak u pojedinim situacijama može da ukazuje i na infekcije ili benigne promene u reproduktivnom sistemu, pa je važno obratiti pažnju da li se javljaju još neki propratni simptomi.
Perimenopauza i izostanak menstruacije
Dugotrajni izostanak menstruacije, koja se ne javlja 12 meseci i duže, jasan je signal da je period menopauze pred vratima. Ipak, ako primetite da vam menstruacija kasni duže od tri meseca, nemojte da čekate. Zakažite ginekološki pregled kako biste isključili neke druge moguće uzroke zbog kojih ciklus izostaje.
Produženo krvarenje u perimenopauzi
Produženo i obilno krvarenje može da bude posledica hiperplazije endometrijuma, hormonalnog disbalansa ili prisustva mioma. Ako primetite produženo ili vrlo obilno krvarenje, ne odlažite posetu ginekologu. U toj situaciji je neophodno da se konsultujete sa lekarom i da obavite detaljan pregled kako biste našli tačan uzrok obilnog krvarenja i blagovremeno pristupili lečenju i sa adekvatnom terapijom, ako su oni potrebni.
Kontracepcija u perimenopauzi
Iako plodnost opada, nije nemoguće da se trudnoća ipak desi tokom perioda perimenopauze. S toga se preporučuje korišćenje kontracepcije do ulaska menopauzu koji će biti zvanično potvrđen od strane ginekologa nakon pregleda.
U slučaju da se odlučite za kontracepciju, postoji više opcija. Neke od njih su hormonske prirode, a neke u vidu barijere, kao što je spirala.
Terapija kod perimenopauze
Pristup tretmanu perimenopauze razlikovaće se od žene do žene, a neki od faktora koji utiču na lečenje su intenzitet simptoma i njihov uticaj na kvalitet života.
Hormonska terapija može da bude prva opcija za žene sa ozbiljnim simptomima, ali ona nije pogodna za sve. Alternativno, lekari mogu da preporuče nehormonske terapije, poput antidepresiva.
Uz to, određene promene u načinu ishrane, kvalitetu namirnica, umerena fizička aktivnost i izbegavanje stresa, mogu da igraju važnu ulogu u ublažavanju simptoma tokom perioda perimenopauze.

Perimenopauza - biljni preparati i prirodni lekovi
Žene često u ublažavanju simptoma daju prednost biljnim preparatima i prirodnim lekovima namenjenim isključivo za ublažavanje simptoma perimenopauze.
Neki od najčešće korišćenih biljnih preparata imaju u sebi biljke kao što su:
-
Crvena detelina (Trifolium pratense) – bogata fitoestrogenima, te može da pomogne u smanjenju simptoma perimenopauze
-
Žalfija (Salvia offiicinalis) – poznata po tome što smanjuje noćno znojenje
-
Kantarion (Hypericum perforatum) – pomaže u regulaciji raspoloženja i smanjuje osećaj letargije, depresije i anksioznosti
-
Šišarica hmelj (Humulus lupulus) – pomaže kod razdražljivosti, nervoze, napetosti i nesanice
-
Cimicifuga (Cimicifuga racemosa) – ublažava valunge, lošu koncntraciju,anksioznost i depresiju, tako što deluje na aktivaciju serotoninskih, GABA i dopaminskih receptora.
-
Ulje noćurka – smanjuje bol u dojkama i poboljšava elastičnost kože
Za najbolje rezulatate poželjno je koristiti biljne preparate sa kombinacijom biljaka, kao što je preparat MENO 3 formula, koji u sebi sadrži suvi ekstrakt herbe crvene deteline, suvi ekstrakt šišarica hmelja i suvi ekstrakt korena cimicifuge. Za još bolju efikasnost, MENO 3 formula može da se kombinuje sa uljem noćurka.

Volite svoje telo u svim razdobljima života i promenama koje prirodno starenje sa sobom nosi. Razumevanje simptoma i prilagođavanje novim situacijama može značajno da poboljša kvalitet života tokom perimenopauze, a neki od idealnih saveznika mogu da budu i vitamin D3 i Paket Dobar san.
Pored farmakoloških tretmana, od velike koristi mogu da budu i psihoterapija, tehnike opuštanja i redovna fizička aktivnost. Uključite snagu suplementacije u borbu protiv simptoma perimenopauze i konsultujte se sa lekarom pre upotrebe biljnih preparata, kako biste bili sigurni da ste za svoje zdravlje odabrali samo najbolje.