Svi proizvodi

Jak imunitet

Zdravo srce

Digestivni trakt i jetra

Lepota i zdravlje

Stres i nesanica

Mišići, kosti i zglobovi

Dijabetes i Insulinska

Mršavljenje

Štitna žlezda

Paketi - Najbolja ponuda

Lojaliti program

Postanite deo našeg Lojaliti programa i uživajte u brojnim pogodnostima!

Akcije i popusti važe samo za članove Lojaliti programa. Registrujte se na vreme.

Prijavite se

Proizvodi

Promocije

Kvalitet

Blog

O nama

Lojaliti program

Kontakt

Lojaliti program

Postanite deo našeg Lojaliti programa i uživajte u brojnim pogodnostima!

Akcije i popusti važe samo za članove Lojaliti programa. Registrujte se na vreme.

Prijavite se

Masna jetra - uzroci, simptomi i lečenje masne jetre

Masna jetra - uzroci, simptomi i lečenje masne jetre

 

Sigurno ste bar jednom čuli da neko u vašem okruženju boluje ili ima predispozicije da dobije masnu jetru. Ovo je veoma rasprostranjeno u učestalo oboljenje savremenog društva koje pogađa veliki broj ljudi.

 

Uloga jetre je veoma značajna. Neke od njenih glavnih funkcija su sinteza belančevina, proizvodnja proteina krvi, odlaganje glikogena, detoksikacija, stvaranje žuči i mnoge druge, te i najmanje promene u funkcionisanju jetre mogu da dovedu do različitih negativnih posledica po funkcionisanje organizma.

 

Kada je u pitanju masna jetra, bitna stvar je da, ako se simptomi prepoznaju na vreme, problemi sa jetrom mogu biti sprečeni ili u velikoj meri prevenirani.

U nastavku saznajte šta je to masna jetra, koji su uzroci i simptomi ovog zdravstvenog problema i na koji način može da se leči.

 

 

Šta je masna jetra?

Masna jetra, poznata i kao steatoza jetre, predstavlja nakupljanje masnoće u ćelijama jetre. Ovo stanje može da dovede do raznih upala i oštećenja tkiva, pa do veoma ozbiljnih komplikacija u organizmu ako se ne prepozna i ne leči na vreme.

 

U ranoj fazi, ovo oboljenje je reverzibilno i izlečivo u potpunosti. Ipak, kako bolest napreduje, može da dovede do ciroze jetre, ili čak do potpunog otkazivanja rada ovog organa.

 

Najjednostavnije rečeno, masna jetra se može opisati kao stanje u kojem više od 5 do 10 posto težine jetre čini upravo mast, a postoje dve osnovne vrste:

  • Alkoholna masna jetra (ALD): Kao što i samo ime kaže, nastaje usled prekomernog unosa alkohola koji remeti normalnu funkciju jetre i dovodi do prekomernog nagomilavanja masti u ovom organu.
  • Nealkoholna masna jetra (NAFLD): Oboljenje koje se pojavljuje kod osoba koje ne konzumiraju alkohol, ili ga unose u minimalnim količinama. Ova vrsta masne jetre najčešće se povezuje sa nezdravim načinom života, pojačanim unosom gaziranih pića i prekomernom težinom, insulinskom rezistencijom i metaboličkim sindromom.

 

Kako bolest masne jetre napreduje, dovodi do faza koje uključuju steatohepatitis, tj. upalu jetre usled nakupljanja masti. Nakon toga se javlja fibroza u vidu ožiljaka na jetri koji ometaju pravilnu funkciju ovog organa. U poslednjoj fazi dolazi do ciroze jetre – trajnog oštećenja koje može da dovede do otkazivanja rada ovog organa u potpunosti.

 

 

Uzroci masne jetre

Ne postoji univerzalni uzrok koji sigurno dovodi do masne jetre. Ovaj zdravstveni problem može da bude posledica jednog ili niza različitih faktora, a među njima su najčešći prekomerna konzumacija alkohola, koja je i glavni uzrok alkoholne masne jetre, i gojaznost, pošto višak kilograma povećava rizik od nakupljanja masnoće u jetri.

 

Uz to, do masne jetre mogu da dovedu i nezdrava ishrana prepuna fruktoze, razni tipovi disbalansa u metabolizmu, kao u slučaju posta ili brzog i preteranog gubitka kilograma, kao i nedostatak fizičke aktivnosti.

 

Razna stanja kao što su dijabetes tipa 2, insulinska rezistencija i nasledni faktori značajno povećavaju rizik od nastanka masne jetre.

 

 

Simptomi masne jetre

U početnoj fazi, masna jetra često nema simptome, zbog čega se obično otkriva tokom rutinskih  preventivnih pregleda. Kada bolest uznapreduje, neki od simptoma koji mogu biti pokazatelji masne jetre uključuju:

  • Hronični umor i slabost
  • Nelagodnost ili bol u gornjem desnom delu stomaka
  • Gubitak apetita i gubitak kilograma
  • Žutica (žućkaste beonjače i koža) – kod uznapredovalih slučajeva
  • Otečen stomak i noge (ascites i edem) – znakovi ozbiljne bolesti jetre

 

Kako izgleda masna jetra?

Masna jetra nije vidljiva golim okom. Međutim, veoma lako i brzo se može utvrditi raznim medicinskim metogama kao što su:

  • Laboratorijski testovi krvi, koji pokazuju povišene enzime jetre ALT (alanin aminotransferaza) i AST (aspartat aminotransferaza) koji mogu biti jasni pokazatelji upale.
  • Ultrazvučni pregled abdomena, tokom kojeg se mogu otkriti masne naslage u jetri.
  • Magnetna rezonanca (MRI) i CT skeniranje, uz pomoć kojih može jetra da se prikaže detaljnije, a samim tim i vidi njeno stanje i moguće , čak i minimalne nepravilnosti.
  • Biopsija jetre, predstavlja najprecizniju metodu koja pokazuje tačan stepen oštećenja.

Na ovim ispitivanjima može se videti promenjen izgled jetre, recimo, kod ultrazvučnog pregleda jetre izged joj je svetliji na pojedinim mestima, preko sebe može imati difuzno svetlucanje koje lekar uočava prilikom pregleda i može biti blago uvećana. Kad je reč o CT snimcima, vidljivo je tamnija od okolnih tekstura dok na magnetnoj rezonanci masnoća jetre vidi se kao signalna promena koja ukazuje na nakupljanje lipida unutar ćelija.

 

 

Da li masna jetra boli i izaziva bolove?

Čovek u bolovima

 

Iako jetra nema nervne završetke, njeno uvećanje usled nakupljanja masti može da izazove tup bol u gornjem desnom delu stomaka zbog pritiska na okolne organe.

Uz to, ovo oboljenje često je povezano sa osećajem punoće i nadutosti zbog nakupljanja tečnosti u stomaku. Neretko se zbog uvećane jetre može javiti i osećaj nelagodnosti prilikom sedenja ili savijanja.

 

 

Kako se leči masna jetra?                            

Promene u načinu života mogu da dovedu do velikog poboljšanja u slučaju ovog oboljenja, i imajte na umu da je masna jetra u pojedinim početnim stadijumima čak i izlečiva u potpunosti.

Jedna od prvih stvari je promena u ishrani koja uključuje uvođenje zdravih masti i namirnica, uz izbegavanje prerađene hrane, zasićenih masti i šećera. Posebno se savetuje potpuni prestanak konzumacije alkohola, gaziranih pića i veštačkih zaslađivača.

Dodatno, savetuje se redovna fizička aktivnost, uz gubitak kilograma za 7-10 procenata od ukupne težine, kako bi jetra mogla bolje da funkcioniše.

 

Obavezan je unos suplementacije koja može mnogo da doprinese prevenciji i ublažavanju simptoma ovog oboljenja, kao što je silimarin. Silimarin je poput čistača koji anulira toksine i oštećenja jetre uzrokovane alkoholom, lekovima i nezdravom ishranom. Silimarin je jedan od najjačih pomagača jetre jer smanjuje upalne procese i podstiče detoksikaciju organizma. Dovoljna je jedna kapsula dnevno i redovnom upotrebom ćete značajno unaprediti funcionalnost jetre.

 

 

 

Uz to, bitno je delovati preventivno i redovno kontrolisati i lečiti hronična stanja kao što su povišen holesterol, dijabetes tipa dva ili visok krvni pritisak, kao i pridržavati se već prepisanih terapija.

 

 

Ishrana kod masne jetre

Iako u pojedinim situacijama kada bolest uznapreduje, ne može da dovede do potpunog izlečenja, ishrana kod masne jetre može da dovede do poboljšanja. Kada je u pitanju masna jetra, preporučuje se režim ishrane koji je bogat namirnicama kao što su:

  • Voće i povrće: Posebno ono koje obiluje vlaknima i antioksidansima (borovnice, citrusno voće, zeleno povrće)
  • Integralne žitarice: Ovas, integralni pirinač, heljda i proso
  • Proteini: Masna riba (losos, skuša), mahunarke, orašasti plodovi i nemasno meso
  • Zdrave masti: Maslinovo ulje, avokado i semenke
  • Pića: Voda, biljni čajevi i sveže ceđeni sokovi bez dodatog šećera

Uz to, savetuje se izbegavanje pržene hrane, grickalica, industrijskih slatkiša i alkoholnih, gaziranih i zaslađenih pića koji mogu da dovedu do pogoršanja zdravstvenog stanja.

 

U slučaju da imate masnu jetru, pridržavajte se propisanih terapija i saveta lekara koji su ključni za očuvanje ovog tako bitnog organa u našem telu, njenog potpunog izlečenja, ili bar sprečavanja dugotrajnih komplikacija koje dovode do trajnih oštećenja jetre.

Ne zaboravite – prevencija je više pola zdravlja! Nemojte da preskačete redovne godišnje sistematske preglede, isključite sve negativno što urušava vase zdravlje i redovno konzumirajte suplementaciju n abazi silimarina kako biste pomogli svojoj jetri da obavlja svoju funkciju kako treba.