Testosteron, androgeni steroidni hormon, poznat i kao “muški” polni hormon, prirodno se luči i kod muškaraca i kod žena, ali u različitim količinama.
Kada su u pitanju muškarci, ovaj hormon utiče na libido, energiju, raspoloženje, snagu i celokupno zdravlje. Njegov pad, bilo zbog starenja, načina života ili zdravstvenih problema, može da se manifestuje brojnim neprijatnim simptomima.
S druge strane. razumevanje biološih procesa u telu može značajno da pomogne u očuvanju zdravlja i kvaliteta života.
U nastavku saznajte kako da prepoznate nedostatak testosterona, kao i na koje sve prirodne načine možete da dovedete do povećanja ovog tako važnog homona za muškarce.
Nedostatak testosterona – simptomi
Nizak nivo testosterona, poznat i kao hipogonadizam, manifestuje se kroz niz neprijatnih simptoma kod muškaraca. Neki od njih uključuju:
-
Smanjen libido i probleme sa erekcijom
-
Izostanak plodnosti
-
Hronični umor i manjak energije
-
Gubitak mišićne mase i povećanje masnog tkiva, naročito u predelu stomaka
-
Česte promene raspoloženja, uključujući depresiju, razdražljivost i anksioznost
-
Smanjenje gustine kostiju, što povećava rizik od preloma
-
Gubitak dlaka na licu i telu
U slučaju da primetite ove simptome, ili nekoliko njih, važno je da se posavetujete sa lekarom. Uz rano otkrivanje problema, adekvatan pristup i blagovremeno lečenje, delovaćete i na prevenciju, ali i na razvoj i sprečavanje daljih komplikacija.
Koliki je normalan nivo testosterona u krvi?
Normalan nivo testosterona u krvi za muškarce obično se kreće između 300 i 1.000 ng/dL. Međutim, ovaj raspon može da varira u zavisnosti od starosti, zdravlja i drugih faktora.
Pad testosterona nakon 30. godine života je prirodan, ali kada nivo hormona padne ispod normalnih granica, to može da utiče na celokupno zdravlje.
Nivo testosterona je najpouzdanije može ispitati analizom krvi. Testiranje je brzo i jednostavno, i obično se obavlja ujutru kada je nivo hormona najviši. U slučaju da postoje nepravilnosti i da je rezultat niži od očekivanog, lekar će vas uputiti na dalje analize ili propisati terapiju.
Kako prirodno povećati nivo testosterona?
Postoje veoma efikasni prirodni načini za povećanje nivoa testosterona, a neki od glavnih faktora leže u promeni pojedinih životnih navika i usvajanju zdravog načina života.
Pravilna ishrana
Pravilna ishrana igra važnu ulogu u proizvodnji testosterona, a neke od namirnica koje bi trebalo uključiti u ishranu što češće su:
-
Masna riba (losos, skuša, sardine) - zbog omega-3 masnih kiselina
-
Jaja- žumance je bogato holesterolom, a on je osnova za proizvodnju testosterona
-
Avokado i maslinovo ulje - koji su bogati zdravim mastima
-
Povrće kao što su brokoli i karfiol - smanjuju nivo estrogena u organizmu
-
Integralne žitarice i orašasti plodovi - bogati cinkom i magnezijumom
Cink za povećanje testosterona
Cink je esencijalan mineral za proizvodnju testosterona. Najviše ga ima u morskim plodovima, naročito ostrigama, semenkama bundeve, crvenom mesu i mahunarkama.
Ukoliko ishranom ne unosite dovoljno cinka na dnevnom nivou, savetuje se uzimanje suplementacije na bazi cinka, ali tek nakon konsultacije sa lekarom.

Redovna fizička aktivnost
Trening snage, poput podizanja tegova, posebno je efikasan u podizanju nivoa testosterona, kao i HIIT (visokointenzivni intervalni treninzi) koji takođe doprinosi povećanju ovog hormona.
Kvalitetan san
Nedostatak sna negativno utiče na mnoge procese u organizmu, a isto tako može značajno da smanji nivo testosterona. Spavajte sedam do devet sati noću i trudite se da uvek ležete i ustajete u isto ili u približno isto vreme.
:
Smanjenje stresa
Stres je okidač za razne bolesti. Isto tako, visok nivo kortizola, hormona stresa, značajno smanjuje proizvodnju testosterona. U svoju svakodnevnu rutinu uključite aktivnosti koje mogu da pomognu u smanjenju stresa kao što su lagane vežbe, vežbe disanja ili meditacija.
Održavanje zdrave telesne težine
Preteran višak kilograma može negativno da deluje na funkcionisanje normalnih procesa u organizmu. Tako gojaznost može da dovede i do smanjenja nivo testosterona. Povedite računa o svom zdravlju i redovno upražnjavajte fizičku aktivnost koja vam najviše prija nekoliko puta nedeljno. Učinite nešto dobro za svoje telo, a uz to ćete dovesti i svoje hormone u ravnotežu.
Prirodno povećanje testosterona kroz suplemente

Osim pravilne ishrane, određeni suplementi mogu da pomognu da se nivo testosterona poveća prirodnim putem:
-
Vitamin D: Povezan je sa proizvodnjom testosterona, naročito kod osoba sa deficitom ovog vitamina. Vitamin D povećava proizvodnju testosterona kod muškaraca tako što direktno poboljšava funkciju Leydigovih ćelija testisa, koje proizvode testosteron. Kako biste bili sigurni da cete dobiti maksimalni efekat od Vitamina D3 koristite ga uz Magnezijum bisglicinat koji aktivira vitamin D: Magnezijum bisglicinat je najiskoristljiviji oblik i podstiče maksimalnu iskoristljivost vitamin D. Magnezijum prirodno balansira hormone, povećava testosteron, smanjuje kortizol, poboljšava san i ključan je za zdravlje mišića, njihovu izgradnju i odmor. Ovaj esencijalni mineral i vitamin su neophodni, pogotovo muškarcima koji treniraju.
-
Adaptogene biljke: Smanjuju stres i pomažu u povećanju testosterona. Proizvod Antistres Dan, osim što sadrži adaptogene biljke, doprinosi povećanju otpornosti na stres, što doprinosi boljem opštem zdravlju i efikasnijoj produkciji testosterona
-
Magnezijum i cink: Kombinacija ova dva minerala doprinosi povećanju testosterona, naročito kod sportista.
Kada potražiti pomoć urologa?
Ukoliko i nakon promena u svakodnevnim životnim navikama i u načinu života ne primećujete da vam je bolje, ili u slučaju da su su simptomi niskog testosterona ozbiljni i veoma izraženi, potrebno je se konsultujete sa lekarom i potražite medicinsku pomoć.
Terapija testosteronom (TRT) jedna je od opcija za muškarce kod kojih je značajno nizak nivo hormona. Ova terapija se sprovodi pod strogim nadzorom lekara kako bi se osigurala njena efikasnost i bezbednost. Testosteron u organizam može da se unese na različite načine, kao što su gelovi, injekcije ili tablete.
Ova terapija, ako se sprovodi pod strogom kontrolom specijaliste, veoma je bezbedna, ali ima svoje nedostatke kao što je blokiranje prirodne produkcije testosterona u organizmu, te kada se prestane sa njom, dolazi do još većeg pada testosterona u krvi. Dakle, kada se jednom započne sa terapijom testosteronom treba računati na njenu dugotrajnu primenu uz prve rezultate koji se mogu videti ponekad tek posle 12-52 nedelje, pa do tri godine.
Takođe, bitno je naglasiti da ova vrsta terapije ne sme da se započinje u slučajevima kada je kod osobe dokazano prisustvo raka prostate.
Prirodno povećanje nivoa testosterona je dug put koji zahteva da promenite određene životne navike i da budete dosledni. Ne očekujte da vidite rezultate preko noći.
Pravilna ishrana, redovna fizička aktivnost, dobar san i izbegavanje stresnih situacija ključni su faktori za održavanje optimalnog nivoa ovog hormona.
Ipak, u slučaju da su simptomi niskog testosterona veoma izraženi i da traju duži vremenski period, obavezno se obratite stručnjaku kako biste dobili dijagnozu i počeli sa adekvatnim lečenjem.
Testosteron je ključ zdravlja i vitalnosti svakog muškarca. Ne ignorišite signale koje vam telo šalje i brinite o ovom tako bitnom hormonu, jer samim tim brinete i o pravilnom funkcionisanju čitavog tela i celokupnom kvalitetu života.
Pre upotrebe suplemenata, poželjno je konsultovati se sa lekarom ili stručnim licem, kako biste bili sigurni da je njihova primena u skladu sa vašim eventualnim terapijama za hronična oboljenja. Usklađivanje suplementacije sa lekovima, ili međusobno, je ključno za bezbednu primenu i najbolje rezultate.